اساسا کوچینگ از زیر شاخه های روانشناسیه، مثل مشاوره و درمانگری اما رویکرد متفاوتی با هم دارن
و کاربرد همشون بهبود زندگی افراد در زمینه های مختلفه، اما همشون باهم فرق دارن و انتخاب درستش میتونه توی رسیدنت به نتیجه تاثیر زیادی بذاره. برای ایجاد درک از پدیده های مختلف یه راهش اینه که بگی اون پدیده چی نیست. اگه از این جهت به کوچینگ نگاه کنیم باید بگیم کوچینگ مشاوره نیست، درمانگری نیست، روان پزشکی و روان شناسی هم نیست. اصلا یه چیزیه خاص، یدونست😅 

راه دیگه معرفی اینه که تفاوتها و مزیتها رو بگیم، پس در ادامه همین کارو میکنم:

  • کوچینگ به ذات از مشاوره فاصله داره، از اسم مشاوره مشخصه که شخصی دانشی یا تجربه ای داره یا بر موضوعی اشرافی داره (لطفا اگه غیر از ایناست از کسی مشاوره نگیرید) ما میریم موضوعمون رو از نظر اون بررسی میکنیم. معمولا اینطوریه که با چند نفر مشورت میکنیم و با توجه به اعتماد و اعتباری شخص توی ما ایجاد میکنه یا جذابیت پیشنهادش یکی رو انتخاب می کنیم.
  • یه مشاوره دیگه هم داریم که بهش منتور میگن، منتور کسیه که یه راهیو رفته و نتایج یا دانشی بدست آورده که در مسیر رسیدن به هدفتون میتونه برای شما موثر باشه، معمولا زمانی به یه منتور مراجعه میکنن که بخوان مستقیم جواب رو بگیرن.
  • خوب رسیدیم به درمانگری، درمانگرا همونطور که از اسمشون هم قابل درکه میان مشکلات گذشته و حالتون رو بررسی میکنن و به کمک روشهایی که دارن آسیبهای روحی و روانی رو درمان می کنند، اما کوچینگ تمرکزش به عبور از گذشته، مثبت نگری و ساخت آیندست و تقریبا با گذشته کاری نداره.
  • روانپزشکی هم که به روشهای درمانی مبتنی بر دارو میپردازه، زمانی مراجعه به روانپزشک لازم میشه که فرد توان رویارویی با مسائل گذشته و جدید رو نداره و دکتر به کمک علم پزشکی با تجویز دارو کمک میکنه تا فرد به تعادل جسمی و روحی دست پیدا کنه.
  • یکی از تمایزات کوچینگ پیوستگی جلساته، چون دائما اقدامات و نتایج رو باهم بررسی می کنید، پس نمی تونید یه جلسه داشته باشید و برید واسه خودتون، بعد چند ماه برگردید تازه نوبت بگیرید که برای چند ماه بعدش نوبتتون بشه، معروفترین و سر شلوغ ترین کوچ ها موظفند که طبق قرارداد در دسترس مراجع هاشون باشن.
  • یه وجه تمایز دیگه، پیگیریه البته تا حدودی علت توی توضیحات قبلی مشخصه؛ کوچتون با شما مرور میکنه که چقدر موفق بودید و چقدر اقدامات براتون شدنی بوده و نتیجه هایی که بدست اومده چقدر با خواسته شما تطبیق داشته (به این کار بررسی عملکرد هم میگن).
  • همونطور که قبل تر اشاره کردم، کوچینگ تمرکزش روی آینده و ساختن آیندست پس کوچ شما رو در مسیر شناسایی اهداف و رسیدن به اون قرار میده، برای همین اقدام تو بیشترین تاثیر رو روی نتایجت میذاره
  • *یه نکته مهم اینه که توی تمام روشها اگر شما همکاری و اقدام نداشته باشی فقط زمان و هزینت رو از دست میدی