اگر با اطمینان خاطر، تایم مشخصی را برای رسیدن به هدف اختصاص می دهید، در واقع اهداف برای شما باور پذیر هستند. من به داشتن آرزو بلند پروازانه اعتقاد دارم، همه افراد موفق آرزوهای بزرگی دارند،که به انها رسیده اند. اما اگر رسیدن به آرزوها را به رسیدن به بالاترین طبقه یک برج تشبیه کنیم، لازم است طبقه به طبقه بالا برویم ، پس آرزو ها را به اهدف کوچکتر تبدیل کنید. کاملا طبیعی است که نتوانید بیش از یک تا دو طبقه را پیش بینی کنید. همین که مسیر بالا رفتن از اولین طبقه را بدانید برای شما کافی و عالی است.پس روی پله اول تمرکز کرده و شروع کنید. ساختار ذهن ما انسانها به منظور بقا تکامل یافته است. اما ما از ذهنمان انتظار برنامه ریزی برای رشد و پیشرفت داریم . انسانهای اولیه معمولا غذای کافی پیدا نمی کردند پس باید از فعالیت اضافی پرهیز می کردند، ذهن انسان بر روی تامین غذای روزانه و تولید مثل تمرکز داشت. پس زمان آینده را خیلی درک نمی کرد. به همین علت بود  که ما در دواران تحصیل، در شب امتحان تلاشمان را ده ها برابر افزایش می دادیم . به همین دلیل است که تاکید دارم اهدافتان را تا حد ممکن کوتاه تر و باور پذیر تر کنید و پله پله به سمت مسیر آرزوهایتان حرکت کنید. 

برای اینکه به اهدافم برسم چکار باید بکنم؟

  با توجه به اینکه افزایش درامد یکی از اهداف اصلی بسیاری ازافراد هست به همین دلیل مثال ها را در خصوص همین هدف ادامه می دهم، اگر شما هدف متفاوتی دارید اشکالی ندارد فقط کافیست این مطالب را در مسیر رسیدن به هدفتان به کار بگیرید. پس با محوریت افزایش درآمد موضوع را ادامه می دهم. تقریبا همه افراد می توانند با کمی تلاش ،درآمد ماهیانه خود را حداقل 10% افزایش دهند.فرقی نمی کند این درآمد از چه راهی باشد. شما هم می توانید این کار را انجام دهید ،اضافه کاری و یا هر راهی که به ذهنتان می رسد.لطفا برای قدم اول فقط 10% درآمدتان را افزایش دهید.حتما مقداری از این درآمد را برای خودتان خرج کنید و مابقی را پس انداز کنید.با این کار دو اتفاق مهم برای شما می افتد

1- ذهن شما افزایش درآمد را باور می کند و با هزینه کردن بخشی از درآمد برای خودتان ،ذهن شما برای این تلاش بیشتر پاداش گرفته است .  ناخوآگاه ما لذت را خیلی خوب درک می کند و زمانی که لذت را از اقدامی تجربه کرد شما را به انجام این کار وادار می کند به این شکل شما به افزایش درامد عادت می کنید اگر این کار را خوب انجام دهید حتی اگر هم بخواهید به راحتی نمی توانید عادت افزایش درامد را ترک کنید. این عادت در روند زندگی، باعث افزایش خلاقیت شما در راستای افزایش درآمد خواهد شد. مغز شما برای کسب لذت بیشتر تمام تلاش خود را بکار می گیرد تا خلاق تر و با انرژی تر به سمت رویاهای بزرگتان حرکت کنید. 

2-مبالغ اندکی کم کم از این افزایش درامد  جمع شده است در دراز مدت سرمایه اندکی برای شروع کسب و کار جدید فراهم می کند.

پژوهشگران و دانشمندان حوزه روانشاسی روشهای مختلفی برای هدف گذاری طراحی کرده اند ، یکی از مشهور ترین روشهای هدف گذاری روش SMART است .

به قلم: محمد احسان امامی